Ogłoszenia parafialne

33 Niedziela zwykła

19 listopada 2017 r.

Z ustanowienia papieża Franciszka, dzisiejsza 33. niedziela zwykła jest obchodzona jako I Światowy Dzień Ubogich. W odpowiedzi na papieski apel jeszcze dzisiaj w naszym kościele o godz. 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia w intencji ludzi ubogich i osamotnionych. Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnej modlitwy.

W naszym mieście trwa XVI Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Szczegółowy plan znajduje się na plakatach.

W środę w całym Kościele przypada wspomnienie św. Cecylii, dziewicy i męczennicy – patronki muzyki kościelnej. W tym dniu obchodzą swoje święto wszystkie osoby związane z muzyką. Przy tej okazji zapraszamy w środę na Mszę św. o godz. 18.00 w intencji naszych organistów Pana Piotra, Pani Marleny, Pana Mariana oraz dziewczynek ze scholi Wiatki.

W środę po Mszy św. wieczornej w salce odbędzie się spotkanie Akcji Katolickiej.

Biskupi Polscy przypominają, że rok temu w naszej Ojczyźnie miała miejsce Intronizacja Chrystusa jako Króla i Pana. W następną niedzielę w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata po Mszy św. o godz. 9.30 wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz odnowienie Aktu intonizacyjnego. Warto pamiętać, że uroczystość Chrystusa Króla jest patronalnym świętem Akcji Katolickiej, która istnieje i działa przy naszej parafii.

We wtorek zapraszamy do naszego sanktuarium św. Antoniego z Padwy, patrona naszego Miasta na nabożeństwo o godz. 17.30, a także na Msze św. o godz. 9.30 i 18.00 ku Jego czci.

W czwartek o godz. 17.30 odprawione zostanie nabożeństwo do św. Franciszka z Asyżu, naszego zakonodawcy.

W piątek od godz. 15.00 – 18.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu, Koronka do Bożego Miłosierdzia oraz okazja do sakramentu pokuty i pojednania.

W sobotę o godz. 17.30 odprawione zostanie nabożeństwo do Maryi Niepokalanej, patronki naszej parafii.

Przez cały listopad Msza św. zbiorowa za zmarłych o godz. 18.00.

Zachęcamy do czytania tygodnika katolickiego „Niedziela”, aby pogłębiać swoją wiarę.

Odszedł do Pana

Paweł Kryczka lat. 51 – Kruszynki Duchowne

W związku z nominacją bpa Wiesława Śmigla na biskupa toruńskiego, bp Andrzej Suski wystosował komunikat do kapłanów, osób konsekrowanych i wiernych świeckich.

Siostry i bracia we wspólnocie Kościoła Toruńskiego.

W grudniu ubiegłego roku, po myśli wskazań Kodeksu Prawa Kanonicznego, złożyłem rezygnację z urzędu biskupa diecezjalnego diecezji toruńskiej. Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację i mianował moim następcą Biskupa prof. dr. hab. Wiesława Śmigla, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej. Informuje o tym komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce z dnia 11 listopada br.

Nowy pasterz diecezji toruńskiej urodził się 3 stycznia 1969 roku w Świeciu. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy. W latach 1988-1994 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Święcenia prezbiteratu przyjął 29 maja 1994 roku z rąk biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi. W latach 1994-1996 był wikariuszem parafii pw. Świętej Trójcy w Kościerzynie. Przez następne dwa lata pełnił funkcję sekretarza biskupa pelplińskiego. Po uzyskaniu magisterium z teologii w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie kontynuował studia specjalistyczne w Instytucie Teologii Pastoralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, zwieńczone doktoratem z teologii pastoralnej. Stopień doktora habilitowanego uzyskał tam w roku 2010. Dwa lata później objął stanowisko profesora nadzwyczajnego uniwersytetu. Oprócz wykładów prowadził też prace badawcze i wydawnicze. Jest członkiem stowarzyszeń naukowych, między innymi członkiem zwyczajnym Towarzystwa Naukowego w Toruniu. 24 marca 2012 roku papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej ze stolicą tytularną Beatia. Święcenia biskupie otrzymał 21 kwietnia 2012 w katedrze pelplińskiej z rąk metropolity gdańskiego arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „Omnibus omnia factus” (stawszy się wszystkim dla wszystkich). 25 kwietnia 2012 roku, po śmierci biskupa diecezjalnego Jana Bernarda Szlagi, został wybrany przez kolegium konsultorów na administratora diecezji i pełnił tę funkcję do 1 grudnia 2012. W ramach Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Rady stałej, Rady ds. rodziny, Komisji duszpasterstwa, Komisji ds. Polonii i Polaków za granicą oraz przewodniczy Komitetowi ds. dialogu z niewierzącymi.

Sobór Watykański uczy, że „poszczególni biskupi, którym zlecono troskę o Kościół partykularny, sprawują w imię Pana pieczę duszpasterską nad swymi owcami, pod zwierzchnictwem papieża, jako ich właściwi, zwyczajni i bezpośredni pasterze, spełniając względem nich obowiązek nauczania, uświęcania i kierowania” (Dekret o pasterskich zadaniach biskupów w Kościele, 11).

Dziękując Bogu za nowego pasterza naszej diecezji, upraszajmy dla niego światła i moce Ducha Świętego, by wspierany modlitwami swoich diecezjan, kapłanów, osób konsekrowanych i wiernych świeckich, prowadził nas w imię Pana drogami zbawienia.

+ Andrzej Suski

Administrator Apostolski

Diecezji Toruńskiej

Uwaga na nieuczciwych sprzedawców!

1. Nie podawaj swoich danych przez telefon. Dotychczasowy usługodawca ma do nich dostęp.

2. Sprawdź u obecnego dostawcy usług – czy oferta rzeczywiście pochodzi od niego.

3. Udział w pokazie nie oznacza, że musisz podpisać umowę.

4. Zanim podpiszesz umowę, przeczytaj ją dokładnie. Skonsultuj się z rodziną, sąsiadami. Bezpłatnej pomocy udzieli Ci Inspekcja Handlowa.

5. Powiedz „nie” i odmów podpisania umowy, jeżeli ktokolwiek Cię do tego zmusza.

6. Nawet gdy podpiszesz umowę na pokazie albo z akwizytorem masz 14 dni na to żeby zrezygnować.

7. Skorzystaj z bezpłatnej pomocy rzecznika konsumentów w Urzędzie Miejskim lub Starostwie Powiatowym.

8. Bezpłatna pomoc prawna: 801 440 220 lub 22 290 89 16 od poniedziałku do piątku 8:00-18:00

Wojewódzki Inspektorat

Inspekcji Handlowej

Delegatura we Włocławku

ul. Miedziana 2/4

87-800 Włocławek

tel. 54 231-41-21

Wojewódzki Inspektorat
Inspekcji Handlowej
w Bydgoszczy
ul. Jagiellońska 10
85-020 Bydgoszcz
tel. 52 323-16-24