Ogłoszenia parafialne

25 Niedziela zwykła

24 września 2017 r.

W następną niedzielę, po każdej Mszy św. w kaplicy św. Maksymiliana będzie można podpisać się pod obywatelskim projektem „Zatrzymaj Aborcję”. W roku 2016 z przyczyn eugenicznych zabito 1042 dzieci. Odnotowano także przypadki pozostawienia żywych dzieci po aborcji, aby umarły już poza organizmem matki.

Konferencja Episkopatu Polski zapoznała się z projektem i wyraziła poparcie dla zbiórki podpisów. Podpisać się może każdy, kto ukończył 18 rok życia. Potrzebny jest numer PESEL.

2 października (poniedziałek) od godz. 8.00 do 12.00 w kancelarii parafialnej będzie można zamawiać i rezerwować intencje mszalne na rok 2018.

W poniedziałek, po Mszy św. o godz. 6.30 rozpocznie się pierwszy dzień nowenny przed uroczystością św. Franciszka z Asyżu. Nowenna będzie trwać przez 9 dni.

W naszej wspólnocie parafialnej, 27 września, swoje zakonne imieniny będzie obchodził o. Wincenty, kapelan szpitala i Domu Pomocy Społecznej. Serdecznie zapraszamy w środę na Mszę św. o godz. 8.30 w intencji solenizanta. Niech nasza modlitwa w tym dniu będzie szczególną prośbą do Boga o Jego błogosławieństwo i potrzebne łaski dla o. Wincentego w dalszym życiu zakonnym i kapłańskim.

W czwartek zapraszamy na Mszę św. o godz. 18.00 wszystkich przedstawicieli grup działających przy naszej parafii. Po Mszy św. w kościele spotkanie organizacyjne.

W październiku, modlitwę różańcową będziemy odmawiać codziennie o godz. 8.00 i 17.30, a we wtorki o godz. 9.00. W poszczególne dni tygodnia do udziału we wspólnym różańcu już dziś zapraszamy: w poniedziałekFranciszkański Zakon Świeckich, we wtorek – Akcję Katolicką, w środę – młodzież zwłaszcza kandydatów do bierzmowania, w czwartek – ministrantów, w piątek – młodzież Franciszkańskiego Ruchu Apostolskiego, w sobotę Róże Różańcowe, w niedzielę – członków Koła Radia Maryja i Bractwo Szkaplerzne. Oprócz tego od poniedziałku do piątku o godz. 16. 30 będzie różaniec typowo dla dzieci.

Informujemy, że zgodnie z nowymi wskazaniami Konferencji Episkopatu Polski młodzież pragnąca przyjąć sakrament bierzmowania ma obowiązek odbyć przygotowanie do tego sakramentu wyłącznie w swojej parafii, czyli w miejscu zamieszkania. Powyższe wskazania biskupów polskich wchodzą w życie z początkiem roku szkolnego 2017/2018.

Zapraszamy młodzież do uczestnictwa w spotkaniach Franciszkańskiego Ruchu Apostolskiego. Spotkania dla młodzieży rozpoczynają się w każdy piątek po Mszy św. wieczornej nieszporami w kaplicy św. Maksymiliana.

W nowym roku szkolnym prezesem ministrantów w naszej parafii został wybrany przez kolegów ministrantów Jakub Maciejewski. Zapraszamy do grona ministranckiego chłopców, którzy chcieliby wraz z innymi kolegami służyć przy Chrystusowym ołtarzu.

We wtorek zapraszamy do naszego sanktuarium św. Antoniego z Padwy, patrona naszego Miasta na nabożeństwo o godz. 17.30, a także na Msze św. o godz. 9.30
i 18.00
ku Jego czci.

W czwartek o godz. 17.30 odprawione zostanie nabożeństwo do św. Franciszka z Asyżu, naszego zakonodawcy.

W piątek od godz. 15.00 – 18.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu, Koronka do Bożego Miłosierdzia oraz okazja do sakramentu pokuty i pojednania.

W sobotę o godz. 17.30 odprawione zostanie nabożeństwo do Maryi Niepokalanej, patronki naszej parafii.

Przed kościołem w zakrystii lub w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania można nabyć franciszkański kalendarz misyjny na rok 2018 za 4,50 zł. Dochód z kalendarzy jest przeznaczony na misje franciszkańskie.

W zakrystii można nabyć w cenie 25 złotych książki autorstwa o. Błażeja.

Z okazji 35. rocznicy pielgrzymki Brodnickiej zespół pielgrzymkowy nagrał płytę, która jest do nabycia przed kościołem, w zakrystii i kancelarii w cenie 17 zł.

Zachęcamy do czytania tygodnika katolickiego „Niedziela”, aby pogłębiać swoją wiarę.

Policja

informuje – radzi – ostrzega!!!

Dobre serce, łatwowierność i naiwność starszych łudzi coraz częściej wykorzystują pozbawieni skrupułów oszuści. Mechanizm okradania metodą „na wnuczka” bądź „policjanta” jest w większości przypadków taki sam. Zazwyczaj ktoś telefonuje do wybranej ofiary i przedstawia się jako dawno niewidziany wnuczek, wnuczka, policjant, siostrzenica czy daleki kuzyn. Jednocześnie tak kieruje rozmową, że ofiara sama podaje imię owego wnuczka oraz bezwiednie przekazuje różne drobne informacje związane z rodziną. Także zmieniony głos krewnego nie wzbudza podejrzeń, gdyż ten najczęściej właśnie przechodzi chorobę gardła lub ma kłopoty z jakością telefonu, z którego dzwoni.

Oszuści w rozmaity sposób zdobywają zaufanie swojej ofiary. Podczas rozmowy telefonicznej troszczą się o jej zdrowie, mówią o tęsknocie, tłumaczą się z długiego milczenia, prawią komplementy. Kiedy dochodzi do odwiedzin w mieszkaniu lub spotkania w innym miejscu, oszuści usypiają czujność drobnymi prezentami, pozornymi dowodami pamięci i przywiązania.

Częstym pretekstem do wyłudzenia gotówki od starszej, samotnej osoby jest trafiająca się, „znakomita okazja” dokonania jakiejś transakcji, np. kupna waluty, samochodu, czy też wpłacenia zaliczki na mieszkanie . Pożyczkę starsze osoby mają przesłać na wskazane konto lub zgłasza się po nie znajomy fikcyjnego wnuczka.

Kiedy dzwoni do nas osoba podająca się za członka rodziny i prosi o pieniądze. W takiej chwili powinno się nam zaświecić przysłowiowe „czerwone światło”. Sprawdźmy najpierw, czy zadzwonił do nas prawdziwy krewny, oddzwońmy do niego lub skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to osoba, za którą się nasz rozmówca podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje pomocy finansowej. Nie działajmy w pośpiechu i odłożymy termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni). Tak samo jest z oszustem na tzw. „policjanta”. Informujemy również, że policjanci nigdy nie żądają wypłaty pieniędzy z banku! Zawsze można zatelefonować do komendy Policji o weryfikacje danego policjanta.

Pamiętajmy, by rozmówcy nie udzielać przez telefon żadnych informacji, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mówmy

o swoich planach życiowych, czy członkach rodziny.

Pamiętajmy, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy ani nie przelewać pieniędzy na podane konta.

O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ – nr alarmowy 997 lub 112. Nie każdy kto dzwoni lub puka do drzwi ma uczciwe zamiary!

Apelujemy także do członków rodzin osób starszych, dzieci, wnuczków. Oni również mogą uchronić swoich najbliższych przed przestępcami. Prosimy o przekazanie im ostrzeżenia. Opowiedzcie, jak działają oszuści, aby mieć pewność, że mama, czy babcia będą wiedziały, jak zareagować, kiedy zadzwoni do nich „daleki krewny” lub dawno niewidziany „wnuczek”. Zwracamy się również z prośbą do pracowników placówek bankowych, aby zwracali uwagę na osoby starsze, które chcą wypłacić dużą ilość pieniędzy. Zapytajmy i ostrzeżmy starsze, niczego nieświadome osoby. Może dzięki nam uda się zapobiec oszustwom.

Komenda Powiatowa Policji w Brodnicy